Dashboard
Elképzelhetetlen fájdalmai vannak, mégsem segítenek rajta az orvosok
2 hete
Elképzelhetetlen fájdalmai vannak, mégsem...
TASZ25: Bárki legyen a miniszterelnök, megvédjük azt, aki ki akarja fütyülni
3 hete
TASZ25: Bárki legyen a miniszterelnök, megvédjük...
 
  • Könnyen érthető blogok
  • Nevetni
  • Tanulni
  • Dühöngeni
  • Csatlakozni
  • Filmezni
Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhasson (Frissítve!)

Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhasson (Frissítve!)

Asbóth Márton
Tetszik
0
2019. november 25. hétfő, 14:13
oktatás óvoda iskolaérettség köznevelés köznevelési törvény Részvényes leszek

writing-1149962_1920_1.jpg

Végre megjelent az a kormányrendelet, ami meghatározza, hogyan lehet felmentést kérni a hatéves kortól kötelező iskoláztatás alól. Ebben a bejegyzésben értelmezzük a rendeletet és praktikus tanácsokat is adunk, hogy mit érdemes tennie annak, aki szeretné még egy évig óvodában tartani a gyerekét. Útmutatónkat december 12-én frissítettük!

Már a nyáron elfogadták a törvénymódosítást, ami jövő szeptembertől hatéves korban kötelezővé teszi az iskolakezdést, de egészen november végéig nem alkották meg azt a rendeletet, amiből a részletszabályok kiderülhettek volna. Most végre megjelent a jogszabály, ami több rendeletet is módosít.

25_blog_tamogass_gomb_5.jpg

Mit tegyek most, ha halasztani szeretnék?

Az új szabályok ismeretében is változatlanul azt javasoljuk, hogy aki szeretné, hogy még egy évig óvodában maradjon a gyereke, most igyekezzen elérni, hogy a szakértői bizottság megvizsgálja! Erről itt írtunk részletesen. Korábbi álláspontunkat az OH útmutatója is megerősíti, amely egyértelművé teszi, hogy a szakértői bizottsági állásfoglalást kérése jogilag lehetséges – annak ellenére is, hogy ez módszertanilag eléggé vitatott, és több pedagógiai szakszolgálat vonakodott ennek eleget tenni. Mostanra mind több szakértői bizottság végzi el a vizsgálatokat, ha pedig ezt megtagadja, az jogellenes!

Meddig lehet a szakértői véleményt beszerezni?

  • A törvény értelmében erre az OH-hoz küldendő halasztási kérelem benyújtásának utolsó napjáig van lehetőség
  • Ez alapvetően január 15-e, de egy friss módosítás értelmében 2020-ban január 31-e lesz!

Mi történik, ha a szakértő nem javasolja az iskolakezdés halasztását?

Ekkor még mindig van lehetőség a halasztás iránti kérelem benyújtására.

Hogyan, meddig, és kinek kell benyújtani a kérelmet?

  • Az Oktatási Hivatalnak kell benyújtani a kérelmet, ezt meg lehet tenni postai úton, vagy az OH honlapján – ígérik, hogy erre létre fognak hozni egy űrlapot. Részletek az OH honlapján.
  • Az OH a kérelmeket csak január 1-je után fogadja be, tehát ha korábban fel is adjuk, január 1-je előtt ne érkezzen be.
  • A benyújtás határideje 2020. január 31. Ez az utolsó nap, amikor postára lehet adni a kérelmet, tehát nem kell még határidőn belül meg is érkeznie! (Ez változás az eddigiekhez képest, a január 15-i határidőt 2020-ban kitolták a hó végéig.)

Mivel érveljek a beadványban, hogy engedélyezzék a halasztást?

A sikeres eljárás érdekében javasoljuk, hogy a beadvány pontosan indokolja meg a halasztás kérelmezését. Ebben a posztunkban gyűjtöttük össze, hogy milyen érveket lehet felhozni, a Szülői Hang pedig rengeteg praktikus érvet gyűjtött össze itt.

Csak kivételes esetekben rendelik ki a szakértőt

Hasonlóan a magántanulóság helyébe lépő egyéni munkarend kérelmezéséhez, a tankötelezettség halasztásánál is csak kivételes esetben fog szakértő eljárni. A hatóság ugyanis alapvetően szakértő nélkül, csakis az iratok alapján hozza meg a döntését. A szülőt és a gyereket nem hallgatják meg, hogyha úgy érzik, hogy ilyesmire szükség lenne, akkor szakértői vizsgálatot fognak elrendelni. A szülő viszont az eljárás során bármikor tehet nyilatkozatot, kiegészítve a korábban előadottakat.

Ha kirendelik a szakértőt, mikor lesz a vizsgálat?

A szakértői vizsgálat időpontjáról a kérelem megérkezése utáni öt napon belül értesítést küldenek. A vizsgálatot a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belülre fogják kitűzni.

Melyik szakértő fog eljárni?

A járási hivatal fogja kijelölni az eljáró szakértői bizottságot. Ez alapvetően az lesz, amelyiknek a működési területén a gyermek lakóhelye (vagy tartózkodási helye) van. Előfordulhat az is, hogy azt a szakértői bizottságot rendelik ki, aminek a területén a gyermek óvodája található.

Mi történik a vizsgálat után?

A szakértői bizottság elkészíti a szakvéleményét, amit az eljárás megindításától számított 30 napon belül megküld a járási hivatalnak. Ezután a hivatal döntést hoz. Az egész eljárásnak maximum hatvan nap alatt be kell fejeződnie.

Mi van, akkor, ha nem tudok elmenni a vizsgálatra?

A rendelet különbséget tesz aközött, hogy önhibából, vagy önhibán kívül mulasztottuk el az időpontot.

  • Ha önhibából nem jelenünk meg, vagyis nincs olyan mentő körülmény, ami miatt nem tudtunk megjelenni a vizsgálaton, akkor már nem kaphatunk újabb időpontot! Az eljárás ekkor is végig fog menni és a hivatal döntést hoz, de csak a meglévő iratokra tudnak majd támaszkodni, a szakértői vélemény hiányozni fog. Nem lenne nagy meglepetés, ha ezt jó indoknak tartanák a kérelem elutasítására.
  • Ha önhibán kívül nem jelentünk meg, akkor egy alkalommal kaphatunk pótidőpontot. Ezt az elmulasztott vizsgálati időpontot követő naptól számított öt napon belülre fogják kitűzni.

Mi a helyzet akkor, ha korábban már SNI-t állapítottak meg?

Ha már korábban megállapították, hogy a gyermek sajátos nevelési igényű (SNI-s), akkor is be kell adni a kérelmet, ha nem szeretnénk, hogy hatéves korában iskolába kelljen mennie. Ebben az esetben viszont a megyei szakértői bizottság fog eljárni – mégpedig az, aminek a működési területén a gyermek lakóhelye (tartózkodási helye) található, vagy aminek a területén a gyermek intézményes ellátásban részesül (óvodába jár).

Ha mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), illetve beszédfogyatékosság megállapítására jogosult szakértői bizottságra van szükség, akkor azt fogják kirendelni, amelyik a sajátos nevelési igény tényét korábban, a kérelem benyújtását megelőzően megállapította.

Lesz lehetőség jogorvoslatra?

Igen, az Oktatási Hivatal elutasító döntésével szemben – a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül – bírósághoz lehet fordulni. Erről itt írtunk részletesen.

Mit kell tennem, ha a szakértő már korábban megállapította, hogy a gyerekem nem iskolaérett?

Ilyenkor egyáltalán nem kell benyújtani a kérelmet, mert automatikusan jár az extra év az óvodában! A törvény szerint akkor, ha a szakértői bizottság január 31. előtt a gyermek óvodai nevelésben történő részvételét további egy nevelési évig javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség.

Inkább a szakértői bizottsághoz menjek, vagy az OH-hoz nyújtsak be kérelmet?

Mindenképpen azt javasoljuk, hogy aki szeretné, hogy még egy évig óvodában maradjon a gyereke, most igyekezzen elérni, hogy a szakértői bizottság megvizsgálja! Az OH eljárása bürokratikus és nem veszi kellően figyelembe a gyerekek egyéni sajátosságait. Ráadásul ha a szakértői bizottság nem is állapítaná meg az iskolaérettség hiányát, az elméleti lehetőség még mindig adott, hogy az OH-hoz forduljunk, tehát így nagyobb eséllyel indulunk. Igaz, hogy a szakértők most nincsenek könnyű helyzetben, de a gyerekek érdeke elsősorban az, hogy ők döntsenek az iskolaérettségükről. Hogy milyen nehéz a dolguk, arról szívszorító posztban számol be egy szakértői bizottsági gyógypedagógus.

Illusztráció: Free-Photos / Pixabay

oktatás óvoda iskolaérettség köznevelés köznevelési törvény Asbóth Márton 2019. 11. 25. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Nagycsoport helyett iskolába küldenének középsős ovisokat Nagycsoport helyett iskolába küldenének középsős ovisokat
  • Most cselekedj, ha még egy évig oviban tartanád a gyereked! Most cselekedj, ha még egy évig oviban tartanád a gyereked!
  • Hiába várnak szakvéleményre a szülők, akik még egy évig óvodában tartanák gyereküket Hiába várnak szakvéleményre a szülők, akik még egy évig óvodában tartanák gyereküket
  • Bújócskáznak a szülőkkel, akik felmentetnék gyereküket a kötelező óvodáztatás alól Bújócskáznak a szülőkkel, akik felmentetnék gyereküket a kötelező óvodáztatás alól
  • Magántanulói státusz helyett egyéni munkarend: így adhatsz be sikeresen kérelmet! Magántanulói státusz helyett egyéni munkarend: így adhatsz be sikeresen kérelmet!

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr9715323908

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • Ha nem vigyázunk arra, amit a rendszerváltással nyertünk, nagyon hamar elveszíthetjük
    Ha nem vigyázunk arra, amit a rendszerváltással nyertünk, nagyon hamar elveszíthetjükElső meghatározó élményem a szabadságról az, amikor 1989 december 19-én többedmagammal ottragadtunk a marosvásárhelyi korcsolyapályán. Edzésünk volt; és már kint a jégen, csúszás közben is hallani...
  • Két jó döntés, öt gyerek otthon
    Két jó döntés, öt gyerek otthonEgy héten belül két előremutató gyámhivatali döntés is született a hozzánk forduló családok ügyeiben, az érintett gyermekek így hazatérhettek otthonaikba. Rendkívül fontosnak tartjuk, hogy minden...
  • Elképzelhetetlen fájdalmai vannak, mégsem segítenek rajta az orvosok
    Elképzelhetetlen fájdalmai vannak, mégsem segítenek rajta az orvosokRegina még nincs harminc éves, de már közel tíz éve minden nap fájdalomra ébred. Ennek oka egy ritka betegség, a fibromialgia, ami előtt az orvosok is értetlenül állnak. „Az emberek el sem tudják...
  • Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhasson (Frissítve!)
    Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhasson (Frissítve!)Végre megjelent az a kormányrendelet, ami meghatározza, hogyan lehet felmentést kérni a hatéves kortól kötelező iskoláztatás alól. Ebben a bejegyzésben értelmezzük a rendeletet és praktikus tanácsokat...
  • TASZ25: Bárki legyen a miniszterelnök, megvédjük azt, aki ki akarja fütyülni
    TASZ25: Bárki legyen a miniszterelnök, megvédjük azt, aki ki akarja fütyülniTörténetünk során mindig alapvető volt számunkra, hogy nem annak alapján döntjük el, kinek nyújtunk jogsegélyt, hogy egyetértünk-e a céljaival. Ez azokra is vonatkozik, akik tüntetéseken...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Nyomtávváltás Szahalinon, támadnak az RA3 sínbuszok! Akik régi olvasói a blogomnak vagy a benbe.hu-nak, azok tudják, hogy mekkora Uzsgyi-fan vagyok, így amikor olvastam, hogy a Transzmas-holdingnál szériagyártásba került a legújabb, RA3 sorozatú változat, nyilvánvalóan fölkaptam a fejem. Aztán méginkább érdeklődni kezdtem, amikor az egyik sajtófotó… falujaromotorvonat.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (9) adatigénylés (16) adatvédelem (30) aids (12) alaptörvény (10) alkohol (6) alkotmány (14) alkotmánybíróság (28) ÁNTSZ (10) ártalomcsökkentés (13) Asboth Marton (18) átláthatóság (7) Bagyinszky Feri (14) Bence Rita (8) betegjog (75) bevándorlás (5) bíróság (56) Boros Ilona (10) bűncselekmény (5) civil szervezetek (9) civil társadalom (7) család (12) cselekvőképesség (6) dekriminalizáció (7) demokrácia (40) diszkórazzia (6) diszkrimináció (63) dizájner drog (7) Döbrentey Dániel (8) dojcsak dalma (8) drog (56) drogpolitika (40) drogstratégia (7) dühöngeni (196) EBH (7) egészségügy (33) egyenjogúság (12) egyenlőség (34) egyháztörvény (7) ejeb (5) emberi (6) emberi jogok (6) emmi (20) ensz (8) ENSZ (5) európai unió (5) Facebook (5) Fernezelyi Bori (6) fidesz (11) filmezni (58) fogyatékos (17) fogyatékosság (73) fogyatékosságügy (22) fogyatékosügy (5) gondnokság (16) gondokság (9) gyámhatóság (6) gyámhivatal (5) gyerek (8) gyerekkelvagyok (11) gyermekkiemelés (5) gyermekvédelem (16) gyógyászati kannabisz (6) gyöngyöspata (9) gyöngyöspata bizottság (6) gyülekezési jog (30) gyűlölet-bűncselekmény (5) hajléktalan (14) Hegyi Szabolcs (7) hepatitis (5) hidvégi fanny (9) hiv (5) HIV (7) HIV-prevenció (6) hiv/aids (24) információszabadság (38) internet (8) intézet (14) intézménytelenítés (15) iskola (17) ítélet (8) jogalkotás (8) jogállam (22) jogok (13) jogsegély (25) jogsértés (11) jogvédelem (5) Józsefváros (5) kábítószer (47) kampány (22) kannabisz (19) Kardos Tamas (18) képviselő (5) kitagolás (15) könnyen érthető (6) kórház (44) kórházi fertőzés (30) kormány (14) közérdekű adat (14) közérdekű adatigénylés (5) köznevelés (5) közpénz (5) közszereplő (5) különös szomszédaink (6) kúria (15) kutatás (5) legalizáció (10) lelkiismereti szabadság (7) levélküldés (5) LMBT (16) magánszféra (46) marihuána (10) média (7) megafon (6) megfigyelés (7) menekültek (11) Milanovich Dominika (18) miskolc (8) mráz attila (21) népszavazás (8) nevetni (26) női önrendelkezés (8) nyilvánosság (7) oktatás (23) ombudsman (13) önkéntesség (6) önkormányzat (20) önrendelkezés (9) országgyűlés (7) orvos (8) óvoda (5) paks (5) pályázat (5) panasz (7) parlament (13) per (43) petíció (11) polgári engedetlenség (7) polgári törvénykönyv (7) politikai részvétel (19) politikai szabadásgjogok (14) politikai szabadságjogok (26) prevenció (21) propaganda (7) pszichiátria (12) rasszizmus (18) rendelet (5) rendőrség (63) részvételi jog (13) roma (25) roma jogvédelem (11) sajtó (7) sajtószabadság (14) strasbourg (10) szabadságjogok (9) szabálysértés (7) szabálysértési bírságolás (5) Szabó Attila (22) Szabó Máté (11) szavazás (20) szegénység (10) Szegi Péter (6) szegregáció (5) szelesandras (7) szeretni (53) szólásszabadság (55) szülők (7) támogatás (5) támogatott döntéshozatal (6) tanszabadság (8) tanulni (167) TASZ (65) tasz (87) tasz25 (7) taszfilm (6) tömegintézet (6) törvény (15) tűcsere (5) tüntetés (26) ügyészség (5) újságírás (5) újságíró (5) választás (41) választási bizottság (5) választási csalás (6) választási eljárás (5) választási regisztráció (9) választasz (8) választójog (24) védőoltás (5) véleménynyilvánítás (12) verdes tamás (56) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2019 december (2)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (13)
  • 2019 szeptember (7)
  • 2019 augusztus (4)
  • 2019 július (7)
  • 2019 június (7)
  • 2019 május (6)
  • 2019 április (5)
  • 2019 március (10)
  • 2019 február (11)
  • 2019 január (13)
  • Tovább...

Egyéb