Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Magántanulói státusz helyett egyéni munkarend: így adhatsz be sikeresen kérelmet!

Magántanulói státusz helyett egyéni munkarend: így adhatsz be sikeresen kérelmet!

Asbóth Márton
Tetszik
0
2019. október 14. hétfő, 14:36
oktatás magánszféra oktatási hivatal köznevelési törvény egyéni munkarend magántanulóság Részvényes leszek

writing-1149962_1920.jpg

Megkaptuk és közzétesszük azt a belső szabályzatot, amelynek alapján az Oktatási Hivatal elbírálja a magántanuló jogviszonyt felváltó egyéni munkarendre irányuló kérelmeket. A dokumentum komoly segítséget jelent a kérelmek sikeres benyújtásához – ebben a cikkben összefoglaljuk, hogy mire kell figyelni!

Idén szeptember elsején megszűnt a magántanulóság, és az egyéni munkarend lépett a helyébe. Bár a kormány igyekezett egyszerű technikai kérdésnek beállítani a módosítást, valójában alapvető változások történtek, amelyek súlyosan korlátozzák a szülők és a tanulók jogait. Erről itt olvashatsz bővebben.Az új szabályok körül nagy a bizonytalanság, és ezt csak növelte, hogy a törvénybe foglalt szabályok a legkevésbé sem egyértelműek. Mivel a magántanulósággal, illetve egyéni munkarenddel kapcsolatos összes ügy az Oktatási Hivatalhoz (OH) került, számítani lehetett arra, hogy kidolgoznak egy belső menetrendet, protokollt arra, hogy hogyan alkalmazzák a pontatlanul megfogalmazott törvényt, vagyis: kinek adják meg az egyéni munkarendet és kinek nem.

Természetesnek kellene lennie, de külön köszönjük

Mielőtt a részletekre rátérnénk, egy dolgot ki kell emelni: kivételesen nem az történt, hogy a kérdéses dokumentumot kiszivárogtatták, hanem a formálisan benyújtott közérdekűadat-igénylésünkre kaptuk meg az OH-tól. Nagyon örülünk, hogy nem kellett hosszas jogi vitákba, pláne pereskedésbe bonyolódnunk, hiszen (ezúttal is) egyértelmű: közérdekű adatot kértünk. A kapott anyagot ennek a posztnak a végén ezért elérhetővé is tesszük.

Ezek az érvek nem lesznek elegendők

A dokumentum néhány esetről egyértelműen leszögezi, hogy nem tartja őket elfogadhatónak az egyéni munkarend kérelmezésekor. Ezek a következők:

 

  • nem kellően konkrét érvek: az OH nem elégszik meg azzal, ha például csak annyit írunk, hogy a gyermekünknek jobb otthon, de nem támasztjuk ezt alá konkrét érvekkel (ilyen lehet például, ha már korábban is volt magántanuló, és ezalatt sokkal jobban teljesített, mint az iskolában).
  • pedagógus szülők: önmagában az az érv, hogy a szülő(k) pedagógus(ok) és tud(nak) otthon gondoskodni a gyerekük tanításáról, nem elfogadható érv az OH-nak.
  • világnézeti érv: nem fogadja el az OH azt az érvet, hogy ha az iskola egyházivá válik, akkor a gyerekünk egyéni munkarendes lehessen, hogy továbbra is világnézetileg semleges oktatásban részesülhessen. (Azt is hozzáteszik, hogy arra az OH felhívhatja ilyenkor a figyelmet, hogy lehetőség van más iskolát választani – kérdés, hogy mi a helyzet, ha ez távol van, az elszigetelt tanulóknak ugyanis járhat az egyéni munkarend, lásd lejjebb.)
  • a tankötelezettség vége: nem fogadja el az OH az egyéni munkarend iránti érvnek, hogy a tanuló már nem tanköteles (elmúlt 16 éves). Azt mondják, hogy ilyenkor rendelkezésre áll az ún. felnőttoktatás, lehet esti vagy levelező oktatás keretében is tanulni, tehát ha valaki nem szeretne napközben iskolába járni, akkor ezt kell neki javasolni az egyéni munkarend helyett.

Ha szerinted is fontos a szabad oktatás, támogasd a munkánkat! ➡️➡️ tasz.hu/tamogatas

Ezek az érvek viszont automatikusan egyéni munkarendet jelentenek

 

  • SNI, BTM, tartós betegség: a sajátos nevelési igény, a beilleszkedési, tanulási, magatartási zavar vagy a tartós betegség mind olyan érvek, amelyekre hivatkozva az OH engedélyezni fogja az egyéni munkarendet. Ám ehhez minden esetben szakértői (bizottsági) / szakorvosi véleményt, igazolást kell mellékelni! Az OH azt is vizsgálja, hogy a vélemény / igazolás még ne legyen lejárva, tehát ügyeljünk arra, hogy olyat mellékeljünk, ami még hatályos.
  • utazó, mobil életmód: itt kiemelik a vándorcirkusszal élő tanulók esetét, ebből is valószínű, hogy ezt az érvet csak speciális és igazolható esetekben fogják elfogadni.
  • versenyszerűen sportoló tanuló: itt a sportági szakszövetség igazolását várják el bizonyítékként, de ennek birtokában automatikusan megadják az egyéni munkarendet.
  • „távoli kistelepülés izolált részén”, vagy tanyán élő, és emiatt közlekedési nehézséggel küzdő tanuló: az OH ilyen esetben is megadja az egyéni munkarendet, de valószínűsíthető, hogy elvárják az akadály igazolását (pl. a tömegközlekedés hiányát, az elszigeteltség mibenlétének bemutatását).

 

Mérlegelés alá tartozó esetek

A dokumentum utal arra, hogy vannak esetek, amikor az OH nem adja meg automatikusan az egyéni munkarendet, de az alábbi szempontokat azért komolyan figyelembe veszi:

 

  • külföldi utazás: itt nyilvánvalóan valamilyen hosszabb útról lehet szó, ami indokolhatja az egyéni munkarendet. Ilyen esetekben az OH megkérdezheti az iskolaigazgatót, tehát érdemes egyeztetni vele, de akár előzetes, támogató állásfoglalást is kérhetünk tőle, amit csatolhatunk a kérelemhez.
  • tehetséges tanuló: ha a tanuló valamilyen különleges tehetséggel rendelkezik, és azért szeretne magántanuló lenni, hogy ezt a képességét kibontakoztathassa, az elfogadható ok lehet, de nem jár miatta automatikusan az egyéni munkarend. Itt minden valószínűség szerint érdemes bemutatni, hogy pontosan miben rejlik a tehetség kibontakoztatása, és érdemes olyan konkrét érveket felhozni, mint hogy pl. a tanuló valamilyen kutatást végez, tanulmányt ír, vagy részt vesz egy nemzetközi versenyen.
  • házas / gyerekkel rendelkező tanuló: ha a tanuló házasságot kötött (erre bizonyos feltételekkel már 16 éves kortól lehetőség van), vagy gyereke született, akkor ezt házassági vagy születési anyakönyvi kivonattal kell igazolni. Ez sem jelent automatikusan egyéni munkarendet, de az OH kifejezetten figyelmebe veszi ezeket a szempontokat.

 

A bizonyítás

A fentiekből is látszik, hogy az OH iratokból fog dolgozni: elsődlegesen a kérelemből és a hozzá csatolt iratokból ítéli meg, hogy jár-e az egyéni munkarend, de ha ez nem vezet eredményre, akkor is elsősorban további iratokat (állásfoglalásokat, igazolásokat, véleményeket) fog beszerezni. Ezt fontos fejben tartanunk: nem találkozunk az elbírálás során szakértőkkel, nincs lehetőség bemutatni a gyereket, sőt az OH azt is kéri, hogy orvosi leleteket, röntgenfelvételeket se küldjenek a szülők.

Az viszont kiderül, hogy ha akár csak egyetlen szakértői állásfoglalásból igazolva látják, hogy az egyéni munkarend megadható, akkor nem fognak további iratokat, igazolásokat beszerezni – tehát a minél pontosabban, meggyőzőbben benyújtott kérelem hozzásegíthet a sikerhez.

Amire nincs válasz, pedig nagyon kellene

A törvény azt mondja ki, hogy az egyéni munkarendet csak határozott időre lehet megadni. Az OH a belső eljárásrendjében is többször utal rá, hogy az egyéni munkarendet csak konkrét időtartamra fogják megadni:

  • a szakértői vélemény lejártáig;
  • SNI-s, BTM-es tanuló esetében a következő felülvizsgálatig.

Az viszont még ebből sem derül ki, hogy a határozott időt tanévekben mérik-e. Vagyis előfordulhat-e, hogy az egész évben egyéni munkarendes tanuló majd június 1-jétől kerül vissza az iskolapadba, mert épp akkor járt le a szakértői állásfoglalás érvényessége?

Mit gondolunk minderről mi?

A mi álláspontunk továbbra is az, hogy a magántanulóság lecserélése az egyéni munkarendre súlyosan alapjogkorlátozó. A fenti szempontok hozzásegíthetnek a sikeres kérelmezéshez, de továbbra is azt mondjuk, hogy a jogellenesen megtagadott kérelmeket bíróságra, magát a jogszabályt pedig az AB elé kell vinni, és ezen dolgozunk.

Téged is érint?

A fentiek sokat segíthetnek abban, hogy mit írjatok a kérelmekbe, hogyan nyújtsátok be azokat. De azt továbbra sem tudhatjuk, hogy az OH mennyire lesz engedékeny, mennyire veszi komolyan a szülők nevelési szabadságát, és milyen arányban adja majd meg az egyéni munkarendet. Ebben a ti segítségeteket is kérjük: akár pozitív, akár negatív a döntés, szóljatok nekünk, küldjétek el, hogy lássuk, milyen lesz az OH gyakorlata! Ha pedig úgy érzed, hogy az egyéni munkarend iránti kérelmedet jogellenesen utasították vissza, fordulj a Jogsegélyszolgálatunkhoz!

A teljes dokumentumot ide kattintva érheted el.

(Illusztráció: Free-Photos / Pixabay)

oktatás magánszféra oktatási hivatal köznevelési törvény egyéni munkarend magántanulóság Asbóth Márton 2019. 10. 14. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Így védd meg a gyermeked az államosítástól! Így védd meg a gyermeked az államosítástól!
  • Most cselekedj, ha még egy évig oviban tartanád a gyereked! Most cselekedj, ha még egy évig oviban tartanád a gyereked!
  • Hiába várnak szakvéleményre a szülők, akik még egy évig óvodában tartanák gyereküket Hiába várnak szakvéleményre a szülők, akik még egy évig óvodában tartanák gyereküket
  • A kormány újra rúg egyet az oktatásba: megszüntetik a magántanulóságot A kormány újra rúg egyet az oktatásba: megszüntetik a magántanulóságot
  • Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhasson (Frissítve!) Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhasson (Frissítve!)

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr2415222342

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Nemcserés performanszok háború idején: a Bírák könyvétől Judit könyvéig   Néha jobb, ha a nőkre bízzuk a férfimelót, ha egyáltalán van olyan. Jacob L. Wright biblikus professzor érdekfeszítő írása, amely nemcsak az ókori Közel-Keletre kalauzol el bennünket, hanem a közelmtúlt kapcsolódó eseményeire is rávilágít. Achziv ókori bibliai helyén, Akkótól 15 km-re… bibliakultura.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (9) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (12) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (35) oktatási hivatal (5) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (13)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard