Dashboard
Így (nem) működik az állami jogsegélynyújtó szolgálat Magyarországon
10 hónapja
Így (nem) működik az állami jogsegélynyújtó...
Könnybe lábadt a szemük, amikor kijöttünk Miskolcon a tárgyalóteremből
11 hónapja
Könnybe lábadt a szemük, amikor kijöttünk...
 
  • Könnyen érthető blogok
  • Nevetni
  • Tanulni
  • Dühöngeni
  • Csatlakozni
  • Filmezni
Ne hagyd, hogy téged is megvezessenek!

Ne hagyd, hogy téged is megvezessenek!

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2019. január 15. kedd, 13:30
sajtó információ újságírás propaganda álhír sajtószabadság Bodrogi Bea politikai szabadásgjogok #szabadjanuár Részvényes leszek

48380553_10161075556940234_9110918016245170176_n.jpg

A propaganda a hatalom eszköze, melynek célja a kormány által meghatározott üzenetek terjesztése az emberek manipulálása és a félelem gerjesztése érdekében. A politikai üzenetek terjesztését a kormány elsősorban a közmédián és a hozzá politikai és gazdasági alapon szorosan kapcsolódó médiumokon keresztül végzi, amit lehetetlen kikerülni, hiszen mindenhonnan ez dől ránk. Ezért a propagandával szembeni védekezés legjobb módja, ha tudatos médiafogyasztókká válunk és magunk is felismerjük, ha egy cikk manipulálni próbál vagy alternatív valóságot igyekszik felépíteni. Mivel a propagandamédia előszeretettel használja az álhíroldalakra jellemző eszközöket is, az alábbiakban összegyűjtött tanácsok nagy része az álhírekkel (más néven dezinformációval) szembeni védekezésére is szolgál.

Tájékozódjunk több forrásból!

Nézzünk utána egy cikk állításainak internetes keresőoldalak és az álhírek cáfolatára létrehozott oldalak segítségével (urbanlegends.hu, euvsdisinfo.eu, stopfake.org, politifact.com). Amennyiben egy hírt nem vizsgálnak ezeken az oldalakon, ellenőrizzük a weboldalt és a cikkben tett állításokat egy egyszerű Google kereséssel és vizsgáljuk meg azok igazságtartalmát. Ismert weboldalról van szó? Van szerzője a cikknek? Mennyire aktuális a tartalom? A cikk hivatkozott forrásra, bizonyítékra? 

szorolp_print.jpg

Ne osszunk meg semmit olvasatlanul!

Az emberek többsége úgy oszt meg cikkeket a közösségi médiában, hogy mindössze a címet vagy a bevezetőt olvasta el. Ha így teszünk, mi magunk is nagyon könnyen a valótlan hírek terjesztőivé válhatunk. Az álhíreket terjesztő oldalak gyakran adnak olyan címet a cikkeiknek, amelyek félrevezetőek, a szenzációhajhász címek pedig megosztásra kényszerítik az olvasókat. Mindent olvassunk el, mielőtt megosztunk, hiszen a megosztással támogatjuk az álhírekből élő oldalakat, növeljük a reklámbevételüket, valamint az olvasóik számát.

Töltsd le nyomtatható szórólapunkat, nyomtasd ki magadnak otthon és add a kezébe annak, aki propagandát olvas, vagy tedd a postalábádól kilógó, a metróban kirakott Lokál mellé. Akciódról készíts videót, vagy fotót, és oszd meg a #szabadjanuár hashtaggel! 

Kövesd a kampányunkat, zárd ki egy hónapra az életedből a propagandát és teljesítsd kihívásait! 

 

Vigyázzunk az ismeretlen weboldalakkal!

Ha egy ismeretlen weboldalra tévedünk (vagy ismeretlen lapot veszünk a kezünkbe), fontos, hogy átolvassunk néhány - az oldalon korábban publikált - cikket. Akkor gyanakodhatunk arra, hogy álhíreket terjesztő portállal van dolgunk, ha túlzottan szenzációhajhász címekkel vagy összeesküvés elméletekkel találkozunk a korábbi tartalmak között. Tekintsünk ezért kritikus szemmel azokra a címekre vagy tartalmakra, amelyek azt állítják, hogy olyan dolgokról számolnak be, „amit eddig titkoltak”, vagy „soha nem gondoltunk volna”. Gyanúsnak tekinthetők azok a weboldalak is, amelyeknek nincsen impresszumuk és nem tudhatjuk meg a szerkesztők nevét, valamint a kiadvány alapvető adatait sem. Gyakori továbbá az is, hogy manipulatív tartalmak jelennek meg ismert médiumok nevére hasonlító oldalakon, Gyanakodjunk például, ha az URL hasonlítani próbál egy létező oldaléra, csak egy kicsit tér el tőle. Minden esetben ellenőrizzük, hogy azon a weboldalon járunk-e, amelyiken gondoljuk. Ha beírjuk a kérdéses weboldal nevét a keresőbe, valószínűleg az eredeti verzió ugrik majd fel első találatként. Érdemes a böngésző címsávját is megvizsgálni és gyanakodni, ha nem .hu, .org, .eu vagy .com, hanem .info vagy más címmel szerepel az oldal.

Ellenőrizzük a cikk dátumát! Aktuális vagy régi a tartalom?

Az álhíroldalak olyan híreket is megoszthatnak, amelyek jóval korábbi eseményről számolnak be vagy egy korábbi eseményt az aktuális helyzethez igazítva írnak át és publikálnak újra. Ezért érdemes meggyőződni arról, hogy a cikk az olvasás pillanatában aktuális-e még. Ha a cikk címét vagy az eseményt beírjuk a google keresőbe, könnyen ki tudjuk deríteni, hogy más médiumok foglalkoznak-e aktuálisan a témával.  

Név nélkül közölt cikk mindig gyanús!

Normál esetben a médiumok feltüntetik, hogy ki írta az adott cikket, mivel az etikus újságírás megköveteli, hogy minden tartalom mögött beazonosítható szerző legyen. Ez alól lehetnek persze kivételek, amikor például valamilyen közleményt vagy helyreigazítást hoz le a szerkesztőség. Ezzel szemben az álhíroldalak és a propagandamédia sajátos jellemzője az, hogy a tartalmak és a lejárató cikkek névtelenül vagy álnéven jelennek meg.

Ellenőrizzük a cikk forrását!

A forrásmegjelölés szintén alapvető szabály a médiában megjelent tartalmak vonatkozásában és csak ritkán lehet ez alól kivételt tenni, például akkor, ha az információ más módon nem szerezhető be és amelynek indokát közölni kell az olvasókkal. A propagandamédia és az álhír oldalak gyakran jelentetnek meg cikkeket azzal, hogy szintén névtelen cikkre, tehát újabb álhíroldal tartalmára hivatkoznak anélkül, hogy konkrét forrást megjelölnének. A propagandamédiaként működő origo.hu portál rendszeresen jelentet meg a migrációhoz kapcsolódó bűnügyi témájú híreket, amelyek nagy részéből hiányzik a szerző neve és a forráshivatkozás. A cikkek többsége pedig egyfajta torzított valóságról szól, amelynek célja inkább a felháborítás és félelemkeltés, a tényközlése és megértés helyett.

Ellenőrizzük a cikk bizonyítékait!

Ha lehetséges, érdemes a cikkben hivatkozott bizonyítékokat ellenőrizni egyszerű Google kereséssel. Gyakori például, hogy egy-egy manipulatív cikk konkrét dokumentumok tartalmára, statisztikai adatokra, kutatásokra hivatkozik. Ezekben az esetekben érdemes megkeresni az eredeti forrást és ellenőrizni, hogy a cikk hűen adja-e vissza annak tartalmát. A Nézőpont Intézet egy friss elemzése szerint például Magyarországon a kormányzati média jelentős kisebbségben van és alulreprezentált a kormánykritikus médiával szemben. A kutatási jelentésről hírt adott a közmédia és az összes propaganda média is. Szakemberek, adatújságírók elemzése azonban felhívta az olvasók figyelmét arra, hogy a látszólag objektív kutatás tele van csúsztatással és a kutatás módszertana is erősen megkérdőjelezhető.

Ellenőrizzük a cikkben megszólaltatott szakértőket és azok hátterét!

Manipulatív tartalmak vagy politikai megrendelésre gyártott cikkek gyakran hivatkoznak olyan - többnyire a szakmában nem ismert - szakértőkre, akik a cikk narrációját támasztják alá vagy azt erősítik. Egy-egy szakértő szakmai múltját és hátterét azonban viszonylag könnyű ellenőrizni: Milyen publikációk, tanulmányok, kutatások jelentek meg a neve alatt? Milyen véleménynek adott hangot egy-egy téma kapcsán?

Ellenőrizzük a képek hitelességét!

A propagandamédia és az álhír oldalak gyakran használnak képeket és videókat állításaik alátámasztására. Ezeket sokszor manipulálják valamilyen kép- vagy videószerkesztő programmal. Az is előfordul, hogy a képek vagy videók olyan eseményeket mutatnak be, amelyek nem kapcsolódnak a cikk tartalmához, esetleg a cikkben megjelöltekhez képest más helyszínen vagy máskor játszódnak. A fotók hitelességét viszonylag könnyen tudjuk ellenőrizni a jobb egér “Kép keresés ezzel: Google” opció vagy egyéb telepített alkalmazásokkal, mint a “Who stole my pictures” vagy a TinyEye. Ezek többnyire meg tudják mutatni, hogy az adott képet korábban már máshol is felhasználták-e. Videók esetében érdemes megkeresni a Youtube-ra feltöltött verziót és megnézni, hogy más is feltöltött-e azt. Olvassunk bele a videó leírásába és a kommentekbe, hátha valaki belinkelte az eredeti verziót. A hazai propagandamédia is előszeretettel alkalmaz ilyen eszközöket, elsősorban a kormányzati narratíva megerősítésére, valamint a kormánnyal szembeni kritikus személyek ellehetetlenítésére. 

Ellenőrizzük, hogy a cikk megszólítja-e a történet fontos szereplőit!

Aktuális közéleti eseményekről szóló híradásokkal és tudósításokkal szembeni alapvető követelmény a történet érintett szereplőinek megszólaltatása, a kiegyensúlyozott tájékoztatás. Mivel a propagandamédia ezt a törvényi követelményt ritkán tartja be, különösen ha politikai megrendelésre készít anyagokat, ezért érdemes az ilyen eseményekről több forrásból is tájékozódni. A civil szervezetek lejáratására szervezett matricás akcióról készített propaganda híradások például elmulasztották megszólítani a matricás akcióval érintett civil szervezetek képviselőt, miközben róluk valótlanságokat közöltek és terjesztettek.

Bodrogi Bea 

sajtó információ újságírás propaganda álhír sajtószabadság Bodrogi Bea politikai szabadásgjogok #szabadjanuár Társaság a Szabadságjogokért 2019. 01. 15. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • TASZ vs. propaganda: így küzdünk az álhírgyár ellen TASZ vs. propaganda: így küzdünk az álhírgyár ellen
  • Nem tilthatják meg, hogy nyilatkozz egy tüntetésen Nem tilthatják meg, hogy nyilatkozz egy tüntetésen
  • Te is nyerhetsz pert a propaganda ellen, ha hazudnak rólad Te is nyerhetsz pert a propaganda ellen, ha hazudnak rólad
  • “Merjük kimondani, hogy ez nem újságírás!” “Merjük kimondani, hogy ez nem újságírás!”
  • Közpénzen vett hűség- Mi szükség van így a közszolgálati médiára? Közpénzen vett hűség- Mi szükség van így a közszolgálati médiára?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr6014564004

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • Ha nem vigyázunk arra, amit a rendszerváltással nyertünk, nagyon hamar elveszíthetjük
    Ha nem vigyázunk arra, amit a rendszerváltással nyertünk, nagyon hamar elveszíthetjükElső meghatározó élményem a szabadságról az, amikor 1989 december 19-én többedmagammal ottragadtunk a marosvásárhelyi korcsolyapályán. Edzésünk volt; és már kint a jégen, csúszás közben is hallani...
  • Két jó döntés, öt gyerek otthon
    Két jó döntés, öt gyerek otthonEgy héten belül két előremutató gyámhivatali döntés is született a hozzánk forduló családok ügyeiben, az érintett gyermekek így hazatérhettek otthonaikba. Rendkívül fontosnak tartjuk, hogy minden...
  • Elképzelhetetlen fájdalmai vannak, mégsem segítenek rajta az orvosok
    Elképzelhetetlen fájdalmai vannak, mégsem segítenek rajta az orvosokRegina még nincs harminc éves, de már közel tíz éve minden nap fájdalomra ébred. Ennek oka egy ritka betegség, a fibromialgia, ami előtt az orvosok is értetlenül állnak. „Az emberek el sem tudják...
  • Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhasson
    Ezt tedd, ha szeretnéd, hogy a hatéves gyereked még egy évig óvodában maradhassonVégre megjelent az a kormányrendelet, ami meghatározza, hogyan lehet felmentést kérni a hatéves kortól kötelező iskoláztatás alól. Ebben a bejegyzésben értelmezzük a rendeletet és praktikus tanácsokat...
  • TASZ25: Bárki legyen a miniszterelnök, megvédjük azt, aki ki akarja fütyülni
    TASZ25: Bárki legyen a miniszterelnök, megvédjük azt, aki ki akarja fütyülniTörténetünk során mindig alapvető volt számunkra, hogy nem annak alapján döntjük el, kinek nyújtunk jogsegélyt, hogy egyetértünk-e a céljaival. Ez azokra is vonatkozik, akik tüntetéseken...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Beteszda szarkofágjai a Vatikáni Múzeumban December 7-én nyitják meg azt a kiállítást a Vatikáni Múzeumban, ahol ritka, 4. századi szarkofágokat láthatnak a látogatók. A kiállítás címe: Tempo divino. I Sarcofagi di Bethesda e l’avvento del Salvatore nel Mediterraneo antico (Szent idő. Beteszda szarkofágjai és az Üdvözítő érkezése az ókori… bibliakultura.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (9) adatigénylés (16) adatvédelem (30) aids (12) alaptörvény (10) alkohol (6) alkotmány (14) alkotmánybíróság (28) ÁNTSZ (10) ártalomcsökkentés (13) Asboth Marton (18) átláthatóság (7) Bagyinszky Feri (14) Bence Rita (8) betegjog (75) bevándorlás (5) bíróság (56) Boros Ilona (10) bűncselekmény (5) civil szervezetek (9) civil társadalom (7) család (12) cselekvőképesség (6) dekriminalizáció (7) demokrácia (40) diszkórazzia (6) diszkrimináció (63) dizájner drog (7) Döbrentey Dániel (8) dojcsak dalma (8) drog (56) drogpolitika (40) drogstratégia (7) dühöngeni (196) EBH (7) egészségügy (33) egyenjogúság (12) egyenlőség (34) egyháztörvény (7) ejeb (5) emberi (6) emberi jogok (6) emmi (20) ENSZ (5) ensz (8) európai unió (5) Facebook (5) Fernezelyi Bori (6) fidesz (11) filmezni (58) fogyatékos (17) fogyatékosság (73) fogyatékosságügy (22) fogyatékosügy (5) gondnokság (16) gondokság (9) gyámhatóság (6) gyámhivatal (5) gyerek (8) gyerekkelvagyok (11) gyermekkiemelés (5) gyermekvédelem (16) gyógyászati kannabisz (6) gyöngyöspata (9) gyöngyöspata bizottság (6) gyülekezési jog (30) gyűlölet-bűncselekmény (5) hajléktalan (14) Hegyi Szabolcs (7) hepatitis (5) hidvégi fanny (9) HIV (7) hiv (5) HIV-prevenció (6) hiv/aids (24) információszabadság (38) internet (8) intézet (14) intézménytelenítés (15) iskola (17) ítélet (8) jogalkotás (8) jogállam (22) jogok (13) jogsegély (25) jogsértés (11) jogvédelem (5) Józsefváros (5) kábítószer (47) kampány (22) kannabisz (19) Kardos Tamas (18) képviselő (5) kitagolás (15) könnyen érthető (6) kórház (44) kórházi fertőzés (30) kormány (14) közérdekű adat (14) közérdekű adatigénylés (5) köznevelés (5) közpénz (5) közszereplő (5) különös szomszédaink (6) kúria (15) kutatás (5) legalizáció (10) lelkiismereti szabadság (7) levélküldés (5) LMBT (16) magánszféra (46) marihuána (10) média (7) megafon (6) megfigyelés (7) menekültek (11) Milanovich Dominika (18) miskolc (8) mráz attila (21) népszavazás (8) nevetni (26) női önrendelkezés (8) nyilvánosság (7) oktatás (23) ombudsman (13) önkéntesség (6) önkormányzat (20) önrendelkezés (9) országgyűlés (7) orvos (8) óvoda (5) paks (5) pályázat (5) panasz (7) parlament (13) per (43) petíció (11) polgári engedetlenség (7) polgári törvénykönyv (7) politikai részvétel (19) politikai szabadásgjogok (14) politikai szabadságjogok (26) prevenció (21) propaganda (7) pszichiátria (12) rasszizmus (18) rendelet (5) rendőrség (63) részvételi jog (13) roma (25) roma jogvédelem (11) sajtó (7) sajtószabadság (14) strasbourg (10) szabadságjogok (9) szabálysértés (7) szabálysértési bírságolás (5) Szabó Attila (22) Szabó Máté (11) szavazás (20) szegénység (10) Szegi Péter (6) szegregáció (5) szelesandras (7) szeretni (53) szólásszabadság (55) szülők (7) támogatás (5) támogatott döntéshozatal (6) tanszabadság (8) tanulni (167) TASZ (65) tasz (87) tasz25 (7) taszfilm (6) tömegintézet (6) törvény (15) tűcsere (5) tüntetés (26) ügyészség (5) újságírás (5) újságíró (5) választás (41) választási bizottság (5) választási csalás (6) választási eljárás (5) választási regisztráció (9) választasz (8) választójog (24) védőoltás (5) véleménynyilvánítás (12) verdes tamás (56) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2019 december (2)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (13)
  • 2019 szeptember (7)
  • 2019 augusztus (4)
  • 2019 július (7)
  • 2019 június (7)
  • 2019 május (6)
  • 2019 április (5)
  • 2019 március (10)
  • 2019 február (11)
  • 2019 január (13)
  • Tovább...

Egyéb